Nowoczesne piece umożliwiają spalanie węgla i drewna metodą od góry w dół – ekonomicznie, bezpiecznie, wydajnie i bez dymu. Technikę promuje się m.in. w Szwajcarii, Norwegii i RPA, ponieważ prowadzi do znaczącej redukcji emisji szkodliwych pyłów. Palenisko szybko osiąga pożądaną temperaturę, opał pali się dłużej, a Ty pozbywasz się dymu i smoły w kominie. Jak efektywnie palić ogniem od góry?
Korzyści z rozpalania od góry docenili dawno temu żołnierze, którzy w czasie wojny musieli rozpalać ogniska w taki sposób, aby oddział nie został zauważony przez wroga. Palenie od góry polega na przeniesieniu warstwy żaru z dolnej partii kotła na górę paleniska. Żar powoli opada. W efekcie, wydostający się dym ulega spaleniu niemal w całości, a do komina trafiają czyste spaliny. Zamiast szkodliwego dymu, zyskujesz więcej ciepła.
Palić od góry możesz w kotłach zasypowych (w większości modeli), kominkach, piecach kaflowych i kuchennych oraz robiąc ognisko. Nawet 90% kotłów w polskich domach to modele górnego spalania (wylot spalin z komory zasypowej znajduje w nich wyłącznie u góry). W razie wątpliwości, zajrzyj do instrukcji obsługi lub zapytaj sprzedawcę/producenta. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli posiadasz kocioł z doprowadzeniem powietrza wtórnego oraz z możliwością kontroli temperatury dopływem powietrza (proste, stabilne, odpowiednio uszczelnione drzwiczki).
Oczywiście! Możesz szybko i wygodnie ponownie rozpalić palenisko, używając resztek żaru (ok. dwóch szufelek). Gorący żar prawdopodobnie sam rozpali nowy zasyp. Jeśli jednak ostygł, użyj podpałki. Możesz też dokładać opał (z umiarem), koniecznie pilnując, by płomienie utrzymywały się.
Jeśli palenie od góry nie wychodzi…
Jeżeli podpałka wciąż gaśnie, spróbuj dodać jej więcej lub zwiększyć dopływ powietrza. Zmagasz się z dymem? Przyjrzyj się stosowanemu paliwu. Kaloryfery nagrzewają się zbyt wolno? Przy ekologicznym paleniu od góry musisz uzbroić się w większą cierpliwość (nawet ok. 30 minut). Kocioł zbyt mocno się nagrzewa? Ogranicz dopływ powietrza i używaj mniejszej ilości opału.
Firma działa na rynku od 1993 roku, co daje im ponad 30 lat doświadczenia w branży.
Auroland współpracuje z wieloma partnerami, w tym Grupą Górniczą, Węglokoksem Kraj, Południowy Koncern Węglowy oraz PG Silesią.
Składy znajdują się w Żywcu (ul. Stolarska) oraz Buczkowicach (ul. Lipowska 21).
Auroland oferuje nie tylko opał, ale również materiały budowlane.
Preferowany kontakt do telefon lub mail. Adresy e-mail i numery telefonu są dostępne na stronie kontaktowej dla poszczególnych składów.
Aktualny cennik dostępny jest na stronie z cennikiem.
Tak, od 1 września 2022 roku składy Auroland są częścią sieci franczyzowej spółki Południowy Koncern Węglowy.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości zamówienia dostawy na konkretny dzień, zapraszamy do kontaktu.
Tak, Auroland oferuje różne rodzaje opału, w tym węgiel gruby, groszek, ekogroszek i miał od różnych partnerów, takich jak Grupa Górnicza, Węglokoks Kraj, Południowy Koncern Węglowy i PG Silesia.
Tak, produkty Auroland można kupić w ich składach w Żywcu, Buczkowicach.
Ekogroszek, który jest wytwarzany z węgla kamiennego, ma wiele podobieństw do tradycyjnego węgla. Jego ziarnistość mieści się w przedziale 5-25 mm. Różnicą jest to, że ekogroszek jest przeznaczony do spalania w nowoczesnych piecach retortowych, które spełniają piątą klasę emisji spalin i charakteryzują się sprawnością cieplną nie mniejszą niż 88%.
W zależności od rodzaju produktu, zawartość popiołu może znacząco się różnić. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się w opisie każdego produktu. https://auroland.pl/oferta
Nasz opał pakowany jest w perforowane worki foliowe o pojemności 25 kg.
Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Z czasem perfekcyjnie "wyczujesz" swój kocioł i paliwo.
Menu
pracujemy z najlepszymi na rynku