Śląsk z uchwałą antysmogową

7 kwietnia 2017 roku, Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla obszaru całego województwa śląskiego, która wprowadza znaczące ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji spalania paliw. Do tej pory, podobną regulację w kraju miało tylko woj. małopolskie. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września br. Jak wpłyną one na sytuację mieszkańców Śląska?

Koniec z niechlubnym przodowaniem w rankingach

Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych, europejskich miast leży w Polsce, z czego aż 10 w woj. śląskim (WHO, Ambient Air Pollution Database 2016). Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego, w tym nowotworu płuc. Nowe przepisy stanowią swoisty kompromis między ochroną środowiska, zdrowiem ludzi i bezpieczeństwem energetycznym. Wprowadzają one normę emisyjną dla kotłów, pieców i kominków, zabraniając stosowania węgla brunatnego, mułu i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%.

Kto i kiedy musi wymienić kocioł?

Ci, którzy wykonają instalację po wejściu w życie przepisów (po 1 września), muszą zakupić kocioł co najmniej klasy 5. Obecni użytkownicy kotłów, które nie spełniają tego standardu emisyjnego, zyskają odpowiednią ilość czasu na wymianę „starych” urządzeń:

  • jeśli eksploatują piec dłużej niż 10 lat od daty jego produkcji, będą musieli wymienić go do końca 2021 roku
  • jeśli eksploatują piec 5-10 lat, mają czas do końca 2023 roku
  • jeśli eksploatują piec krócej, nowy model muszą kupić do 2025 roku
  • jeśli eksploatują piec klasy 3 i 4, termin wymiany urządzenia zostaje wydłużony do 2027 roku.

Kominki, które nie spełniają nowych wymogów, mogą być eksploatowane do końca 2022 roku, a następnie muszą zostać wymienione lub odpowiednio doposażone, by sprostać obowiązującym standardom. Nadal będzie można spalać grubsze sortymenty węgla i drewna w kotłach zasypowych dolnego spalania i zgazowujących 5 klasy.

Kontrola nawet 24h

Przestrzeganie przepisów ma być skutecznie egzekwowane. Zgodnie z uchwałą antysmogową, marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczą pracowników odpowiedzialnych za kontrolę. Kontrolujący wraz z rzeczoznawcami będzie mógł o dowolnej porze dnia i nocy wejść na teren przedsiębiorstwa (na pozostałe tereny w godz. 6-22) i wykonać czynności kontrolne. Uprawnienia obejmą także prawo do przesłuchiwania osób czy żądania okazania odpowiednich dokumentów na potrzeby prowadzonej kontroli.

Zasługa konsultacji społecznych

Mieszkańcy woj. śląskiego wzięli aktywny udział w konsultacjach z władzami, zgłaszając ok. 6500 uwag. Dzięki temu, uchwała chroni środowisko, a jednocześnie odpowiada na realne potrzeby ludzi – bez narażania ich na duże koszty. Przy sporządzaniu projektu nie zapomniano o przyznaniu organom administracji odpowiednich uprawnień, aby nowe przepisy były faktycznie przestrzegane.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i listą uwag jest dostępny na stronie Samorządu Województwa Śląskiego -> http://zarzad.slaskie.pl/article_bip/87204

Nasi partnerzy

pracujemy z najlepszymi na rynku

Południowy Koncern Węglowy PG Silesia Węglokoks